SUBSCRIBE NOW
As low as $49 for one year. Save 59%.
SUBSCRIBE NOW
As low as $49 for one year. Save 59%.

Suburbanite area sports report

Staff Writer
The Suburbanite

Boys Golf

Lake 161, Hoover 166

Arrowhead, par 35

Lake: Horning 39, Armstrong 39, Warnick 41, Evans 42. Hoover: Tottorella 37, Pasek 41, Gelal 41, Bopp 44.

Green 149, Perry 188

Legends, par 36

Green: Stephan 35, Smith 36, Micale 38, Cobb 40. Perry: Robbins 44, Brown 47, Hannah 48, DeRoy 49.

Records: Green 2-2, Perry 2-2.

Lake 163, Green 165

Prestwick (back nine), par 36

Lake: Armstrong 40, Horning 37, Warnick 44, Evans 42. Green: Smith 42, Stephan 38, Raymond 43, Cobb 42.

Records: Lake 3-0, Green 1-2.

Lake Center 167, St. Vincent-St. Mary 183

Sable Creek (Black), par 36

Lake Center: Byler 39, Capeta 41, Mininga 42, Fulk 45. St. V-M: O’Connor 44, Halasa 45, Nonno 46, Fiedler 48.

Triway 159, Tuslaw 186, Manchester 246

The Elms, par 35

Triway: Snyder 38, Braun 39, Stutz 40, Snyder 42. Tuslaw: Miller 38, Bolitho 41, Smith 51, Back 56. Manchester: Johnson 50, Carr 60, Noirot 68, Boggs 68.

Records: Tuslaw 5-10.

Boys soccer

Green 3, GlenOak 1

Goals: Rao (Gr), Leemaster (Gr), Daly (Gr). Assists: Daly (Gr). Saves: Landis (GO) 7, Smith (Gr) 4. Shots: Green 10-5. Corner kicks: Green 6-3. Halftime: 1-1.

Lake Center 3, Garfield 1

Goals: Green (LC), Haubert (LC), Ablaev (LC), Bittence (G). Saves: Ickes (LC) 9, Justice (R) 10. Shots: Lake Center 14-10. Corner kicks: Lake Center 5-3. Halftime: Lake Center 1-0.

Records: Lake Center 2-2.

Boys cross country

East Canton Invitational

Large school

Team standings: 1, Louisville 24; 2, Green 46; 3, Tuslaw 64; 4, Jackson 103; 5, McKinley 159; 6, Northwest 181; 7, Massillon 193.

Top individual finishers: 1, Ganser (L) 16:15.2; 2, Adams (L) 16:53.3; 3, Viront (T) 17:37.3; 4, Ulrich (L) 17:43.4; 5, T. Papas (G) 17:49.9; 6, Wenzel (T) 17:52.5; 7, S. Papas (G) 17:57.9; 8, Pukys (L) 18:00.0; 9, Chlebeck (L) 18:18.0; 10, Christopher (G) 18:22.7; 11, Hayn (G) 18:25.8; 12, Brown (L) 18:41.2.

Small school

Team standings: 1, East Canton 29; 2, Dalton 75; 3, Garaway 80; 4, Harrison Central 128; 5, Columbia 137; 6, Malvern 167; 7, Mogadore 171; 8, Lake Center Christian 178; 9, Trinity 201.

Top individual finishers

1, Yarian (EC) 17:24.1; 2, Schwartz (G) 17:28.6; 3, Kutz (D) 17:35.6; 4, Shilling (EC) 17:40.3; 5, Hodkinson (D) 17:48.7; 6, Simonetti (St. Thomas Aquinas) 17:55.7; 7, Holland (EC) 17:58.7; 8, Palmer (G) 17:59.9; 9, Demos (EC) 18:00.0; 10, Laney (HC) 18:00.5; 11, Ohman (EC) 18:10.3; 12, Martin (EC) 18:11.8.

Girls golf

Green 156, Perry 194

Turkeyfoot, par 37

Perry: Rosa 38, Glover 49, Vance 53, Gales 54. Green: Liptak 37, Demuesy 38, Didonato 39, Eckard 42.

Records: Green 5-0.

Lake 192, Perry 194

Legends (East), par 36

Perry: Rosa 38, Lucas 50, Glover 50, Gales 56, Vance 56. Lake: Potashnik 44, Labbe 47, M.Mitchell 48, Fedor 53.

Records: Lake 5-3, 2-2; Perry 5-4, 0-2.

Note: Perry’s Sophia Rosa aced the third hole.

Green 167, Copley 225

Turkeyfoot, par 37

Green: Liptak 39, Didonato 42, Pulley 43, Futo 43. Copley: Huth 53, Wang 54, Anello 59, Jaywardene 59.

Girls tennis

Green 5, Perry 0

Singles: Pryor (G) d. Thorpe 6-2, 6-0; Dando (G) d. Kilcullen 6-3, 3-6, 6-2; Mussleman (G) d. Garrett 6-7, 7-5, 1-0. Doubles: Kestner-Peel (G) d. Wooldridge-Benning 6-2, 6-4; Westmyer-Lynch (G) d. Brown-Hoskins 6-3, 6-1.

Records: Green 8-2, 3-1; Perry 3-4, 1-2.

Lake 3, Chippewa 2

Singles: DeLuca (L) d. Murphy by injury default; Rollins (C) d. Milhoan 6-4, 6-0; Lavy (L) d. Murphy 6-4, 6-2. Doubles: Moorehead-Miller (L) d. Harlan-Cunningham 6-2, 1-6, 6-4; Roesser-Trishcan (C) d. Conner-Krause 2-6, 6-1, 6-2.

Records: Lake 3-7.

Volleyball

Green 25-25-25, McKinley 11-10-9

Kills leaders: Johnson (M) 4. Assists leaders: Moreland (M) 11. Defensive leaders: Petrik (M) 5 digs, Allison (M) 4 blocks.

Green 25-25-25, GlenOak 19-18-22

Top servers: Gorusch (Gr) 19 points, Stepanovich (GO) 8 points. Kills leaders: Stepanovich (GO) 9. Assists leaders: Pizzino (Gr) 27, Pope (GO) 22. Defensive leaders: Stepanovich (GO) 19 digs, Deluca (Gr) 17 digs, Gorusch (Gr) 3 blocks.

Records: Green 7-0, 4-0; GlenOak 0-1, 0-1

Girls cross country

Large school

Team standings: 1, Green 33; 2, Louisville 66; 3, Jackson 67; 4, CVCA 114; 5, Northwest 124; 6, Tuslaw 160; 7, McKinley 176.

Top individual finishers

1, Gang (G) 19:31.1; 2, Ripple (CVCA) 20:47.0; 3, Cybak (T) 20:59.2; 4, Hall (G) 21:03.1; 5, Fortner (G) 21:51.8; 6, Doubet (N) 21:53.8; 7, Gatta (L) 21:57.5; 8, Williams (J) 21.59.8; 9, Sims (G) 22:02.5; 10, DeRosa (J) 22:15.7; 11, Pukys (L) 22:17.3; 12, Cole (L) 22:23.5

Small school

Team standings

1, Dalton 54; 2, Garaway 90; 3, East Canton 91; 4, Mogadore 102; 5, Columbia 102; 6, Harrison Central 142; 7, Malvern 144; 8, Lake Center Christian 173.

Top individual finishers

1, Finton (C) 20:20.5; 2, Arnold (HC) 20:41.2; 3, Wade (EC) 20:51.7; 4, Lane (Mog) 21:25.5; 5, Ibos (Trinity) 21:46.5; 6, Schwartz (G) 22:09.8; 7, Chenevey (D) 22:15.8; 8, Peshina (Mal) 22:25.2; 9, Pumphry (Strasburg) 22:31.10, Fath (D) 22:34.3; 11, Arnold (HC) 22:50.1; 12, Pettegrew (C ) 22:55.4.